گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازوی تازه زیاد کردن سکه نقدی

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی از سطح ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان گذشت و دلار در بازار غیررسمی توانست از مرز ۶ هزار و ۳۰۰ تومان پا را فراتر بگذارد. شاخص ارزی در رو

بازوی تازه زیاد کردن سکه نقدی

بازوی تازه زیاد کردن سکه نقدی

عبارات مهم : بازار

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی از سطح ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان گذشت و دلار در بازار غیررسمی توانست از مرز ۶ هزار و ۳۰۰ تومان پا را فراتر بگذارد. شاخص ارزی در روزهای اخیر گرفتار سطح ۶هزار و ۲۰۰ تومان بود و روز دوشنبه در نهایت توانست از این کانال خارج شود.

به گفته فعالان، نخستین اتفاق مهم روز گذشته ادامه روند افزایشی سکه طلا بود. سکه که در روزهای ابتدایی هفته بالای ۲۰ هزار تومان زیاد کردن را به ثبت رسانده بود، روز دوشنبه ۱۹ هزار تومان زیاد کردن را به ثبت رساند و روی ۲ میلیون و ۶۰ هزار تومان قرار گرفت. بعضی بازیگران حتی عنوان کردند که فلز گرانبهای داخلی در ساعات انتهایی روز در معاملات پشت خطی حتی وارد کانال های بالاتر شده است است.

بازوی تازه زیاد کردن سکه نقدی

برخی بازیگران رشد سکه در بازار نقدی را ناشی از مرزشکنی این فلز گرانبها در معاملات آتی دانستند. به باور این دسته، عبور سکه معاملات آتی دی ماه از مرز دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان انتظارات در بازار نقدی را تحت تاثیر قرار داد و موجب شد بازیگران سکه نقدی، خریدهای خود را بالاتر ببرند. در واقع از نظر این عده، سکه آتی در ۲ روز گذشته نقش سیگنال دهنده به بازار نقدی را بازی کرده هست. تا ساعت ۴ بعدازظهر روز گذشته، سکه در معاملات آتی دی در کمترین حالت ۲ میلیون و ۲۹۱ هزار تومان قیمت خورده بود و بیشترین بهای ثبت شده است جهت آن نیز ۲ میلیون و ۳۱۱ هزار تومان بود. در حالی که عده ای نقش بازار آتی سکه را در رشد قیمت نقدی موثر دانستند، گروه دیگری اعتقاد داشتند که این تاثیرگذاری به شکل وارونه بوده هست؛ یعنی قیمت سکه نقدی با زیاد کردن خود فضای بازار آتی را به سمت رشد زیاد تکان داد. این عده باور دارند، بالاتر رفتن وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه هیجانات این بازار را تا حد زیادی کم کردن داده هست. از نظر آنها، در شرایط فعلی آتی بازان تا از زیاد کردن قیمت سکه نقدی مطمئن نشده باشند، موقعیت خرید نمی گیرند.

در حالی که عده ای زیاد باور داشتند، بازوی افزایشی سکه نقدی انتظارات حاصل شده است از معاملات آتی بود، گروه دیگری، زیاد بر نوسانات قیمت دلار در بازار غیررسمی تاکید کردند. روز گذشته، دلار بعد از ۶ روز از کانال ۶ هزار و ۲۰۰ تومان خارج شد و توانست وارد کانال ۶ هزار و ۳۰۰ تومان شود. به گفته این دسته، بااهمیت ترین عاملی که در زیاد کردن بهای شاخص ارزی نقش داشت، به رشد قیمت حواله درهم مربوط بود. دیروز قیمت حواله درهم از مرز هزار و ۷۰۰ تومان عبور کرد؛ رسیدن درهم به این مرز انتظارات افزایشی را در بازار ارز داخلی اوج برد و در نتیجه خریدهای ارزی زیاد کردن یافت. به گفته فعالان، حواله درهم و دلار بازار داخلی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و به طور سنتی زیاد کردن یکی زمینه زیاد کردن تقاضا در بازار دیگری را فراهم می کند. به گفته یکی از بازیگران با تجربه بازار، حواله درهم همواره متغیر اثرگذاری در بازار داخلی بوده است و به علت نسبت ثابت آن با دلار آمریکا، ارزش دلار به ریال را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی از سطح ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان گذشت و دلار در بازار غیررسمی توانست از مرز ۶ هزار و ۳۰۰ تومان پا را فراتر بگذارد. شاخص ارزی در رو

به عنوان مثال، زمانی که ارزش درهم به ریال هزار و ۷۰۰ تومان شود، با توجه به ثبات ارزش دلار به درهم در عدد۶۷/ ۳، معامله گران عدد هزار و ۷۰۰ تومانی را در عدد ۶۷/ ۳ ضرب می کنند تا ارزش دلار به ریال را محاسبه کنند. البته مقداری هم هزینه های کارمزد و جابه جایی های پولی نیز در این محاسبات لحاظ می شود. با درهم هزار و ۷۰۰ تومانی ارزش دلار در بازار داخلی حدود ۶ هزار و ۲۴۰ تومان بود.

در این میان، به باور تحلیلگران بازار آنچه در هفته های اخیر موجب شده است است قیمت دلار در بازار داخلی بالاتر از قیمت آن براساس قیمت حواله درهم باشد، ناشی از ریسک های معامله در بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. به گفته یکی از بازیگران ارزی، از آن جایی که معامله دلار و سایر ارزها در بازار ممنوع و با برخورد نیروی انتظامی مواجه می شود، افرادی که در بازار اقدام به خرید و فروش ارز می کنند، هزینه ای را به عنوان ریسک انجام معامله در قیمت دلار و سایر ارزها لحاظ می کنند. به نظر می رسد یکی از عواملی که موجب شده است ارزش دلار در بازار داخلی بالاتر از بازارهای همسایه و قیمت حواله درهم باشد، به همین ممنوعیت معاملات مربوط بوده هست. روز گذشته، ارزش دلار در سلیمانیه عراق حدود۶هزار و ۲۵۰ تومان بود و در هرات افغانستان ارزش آن تا ۶ هزار و ۲۱۰ تومان اوج رفت.

روز گذشته، دو خبر مهم دیگر نیز در میان معامله گران ارزی به کرات شنیده می شد؛ برگزاری نشست بروکسل و نتیجه های احتمالی آن در کنار تکذیب بانک مرکزی در مورد ارسال پیامک به فعالان دوخبری بود که مورد توجه دلالان قرار گرفت. روز یکشنبه «دنیای اقتصاد» به نقل از بعضی فعالان از ارسال پیامکی به بعضی دلالان خبر داد که مضمون آن برخورد با معاملات غیرمجاز بود. روز گذشته به گزارش «ایلنا» روابط عمومی بانک مرکزی با تکذیب ارسال این خبر ها از سوی این نهاد اعلام کرد: این پیامک ها از سوی این نهاد نبوده و اصولا این گونه کارها در حیطه وظایف بانک مرکزی نیست و بانک مرکزی تنها یک پیش شماره دارد که در ارسال پیامک های این نهاد مشخص است.

بازوی تازه زیاد کردن سکه نقدی

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | بازیگران | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz